Start bun al naționalei feminine de handbal U17 la Campionatul European. Două victorii și calificare în Main Round. Azi, remiză cu Cehia

Start bun al naționalei feminine de handbal U17 la Campionatul European. Tricolorele lui Ion Ivan au reușit două victorii din două meciuri.
ACTUALIZARE. Tricolorele au remizat cu Cehia, 27-27, dar s-au calificat în Main Round cu maximum de puncte.
Echipa națională Under 17 a României a arătat că rezultatul de la FOTE nu a fost unul întâmplător și a debutat, joi, la Campionatul European cu un succes, scor 26-23 (11-10), în fața Franței.
Pentru România au evoluat Diana Ciucă, Andreea Chetraru (portari), Andreea Popa 7 goluri, Andreea Târșoagă 6, Denisa Vâlcan 3, Isabela Dragnea 3, Alicia Gogârlă 3, Monica Bărăbaș 2, Isabela Marin 1, Ștefania Jipa 1, Ioana Bălăceanu, Oana Căprar, Patricia Moraru, Marina Ilie, Cristina Pică și Andra Moroianu.

Start bun al naționalei feminine de handbal U17 la Campionatul European. Revenire epică împotriva Suediei!

Tricolorele au fost în permanență însă la conducere și au meritat victoria.
În al doilea joc, de vineri, cu Suedia, româncele au bătut Suedia, scor 24-21, după 2-9 în prima repriza, 8-14 la pauză și 18-18 în min. 48.
Duminică, de la 15.30, evoluăm cu Cehia, care a pierdut primele două jocuri.
Ne-am calificat deja în faza a doua a competiției, Main Round.
Toate tezultatele, AICI.
Lotul României: Ciucă, Chetraru – portari; Popa, Barabaş, Târşoagă, Vâlcan, Dragnea, Ilie, Marin, Moroianu , Bălăceanu, Căprar, Gogârlă, Jipa, Moraru, Pica. Antrenori: Ion Ivan și Marius Dănuleț.

Citiți și Alexandru Dedu, după argintul de la FOTE: ”Ultimele patru-cinci generații pot menține România în elita mondială încă 10-15 ani”